بررسي بيکاري و علل و انواع و آثار آن و يررسي نرخ جديد بيکاري در ايران و راههاي مقابله با آن

بررسي بيکاري و علل و انواع و آثار آن و يررسي نرخ جديد بيکاري در ايران و راههاي مقابله با آن
بررسي بيکاري و علل و انواع و آثار آن و يررسي نرخ جديد بيکاري در ايران و راههاي مقابله با آن

بررسي-بيکاري-و-علل-و-انواع-و-آثار-آن-و-يررسي-نرخ-جديد-بيکاري-در-ايران-و-راههاي-مقابله-با-آن

عريف بيکاري

بي‌کار در اقتصاد به فردي گفته مي‌شود که در سن کار(۱۵ تا ۶۵ سال)و جوياي کار باشد اما شغل يا منبع درآمدي پيدا نکند.کودکان و افراد مسن از آن جهت که قادر به انجام کار نيستند؛ جزو حمعيت فعال به حساب نمي‌آيند.زنان خانه‌دار و دانشجويان نيز اگر جوياي کار نباشند؛جزو جمعيت فعال شمرده نمي‌شوند. جمعيت بي‌کار به تعداد افراد بي‌کار گفته مي‌شود. بي‌کار از منظر مرکز آمار ايران، فردي بالاي ۱۰ سال است که در هفته‌ي قبل از آمارگيري فاقد کار باشد، و در آن هفته يا بعد از آن آماده‌ي کار باشد و در آن هفته و سه هفته قبل از آن در جستجوي کار باشد. همچنين افرادي که به دليل آغاز به کار در هفته‌ي آينده يا انتظار بازگشت به شغل قبلي جوياي کار نيستند، بي‌کار محسوب مي‌شوند

علل بي‌کاري

افزايش جمعيت و کمبود تقاضاي نيروي کار،اتوماسيون، مهم‌ترين علل بي‌کاري هستند. يک عامل مهم بي‌کاري،افزايش رقابت بين‌المللي در صنايعي است که پيش‌رفت روزافزون غرب بر پايه آن بنياد نهاده شده بود.

 

انواع بي‌کاري

بي‌کاري اصطکاکي در مدت زمان بين دو اشتغال در هنگام تغيير شغل

بي‌کاري فصلي: زماني‌که تقاضا براي کاري در فصل مشخصي وجود نداشته باشد؛ مثلاً برخي آموزگاران که در تابستان نمي‌توانند تدريس کنند يا کشاورزان و کارگران ساختماني

بي‌کاري پنهان: وقتي است که شخص به کاري مشغول است و منبع درآمدي دارد اما کار او در اقتصاد کشور اثر مثبت ندارد.

 آثار بي‌کاري

تجربه بيکاري براي کساني که به داشتن شغل ثابت و مطمئن عادت کرده‌اند،مي‌تواند بسيار ناراحت‌کننده باشد. مستقيم‌ترين نتيجه بي‌کاري،از دست دادن درآمد است. فشار اقتصادي براي کساني که فاقد کارند بسيار زياد است.

 نرخ بيکاري در ايران

نزديک به يک چهارم از نيروي کار ايران فاقد اشتغال و بيکار است. [1] حدود ۷۰ درصد جمعيت ايران زير ۳۵ سال سن دارند. مرکز آمار ايران ميزان بيکاري جوانان را 21.8 درصد اعلام کرده که تقريبا دو برابر نرخ متوسط بيکاري در ايران است. نرخ بي‌کاري در استان‌هاي مختلف ايران متفاوت است. اما اغلب نرخ بي‌کاري در استان‌هاي مرزنشين از ديگر نقاط ايران بالاتر است.

معضل بيکاري

در سال ۲۰۰۵ ميلادي (۱۳۸۴ خورشيدي) نشريه تحقيقات اقتصادي خاورميانه (ميس) در يك گزارش کامل تحليلي از معضل بيكاري در ايران نوشت: «بحران بيکاري ۴۰ درصدي در ايران که ۲۸ ميليون را شامل مي‌شود، جمعيت کل کشور را به طور نسبي دچار فقر اقتصادي کرده است.»

در همين سال دولت ايران اعلام کرده است که نرخ بيکاري در کشور حدود ۱۲ درصد است که اين آمار در نظر برخي آگاهان غيرواقعي مي‌نمايد.

برخي کارشناسان انتقادهايي به شيوه هاي آمارگيري بيکاران در ايران و نتايج آن وارد مي کنند، ولي همه بر يک نقطه اتفاق نظر دارند که بيکاري يکي از معضلات اصلي اقتصاد ايران است. جمعيت ايران در 28 سال گذشته تقريبا دو برابر شده و اکثر کساني که در سالهاي بعد از انقلاب 1979 متولد شده اند به سرعت به جمع متقاضيان کار مي پيوندند.

بر اساس آمار رسمي، تعداد بيکاران ايران بين سه تا سه و نيم ميليون نفر است اما کارشناسان آمار بيکاران را بيشتر از چهار ميليون نفر برآورد مي کنند. هر ساله دست کم حدود هشتصد هزار نفر وارد بازار کار ايران مي شوند و ايران توان کافي براي پاسخگويي به اين حجم از متقاضيان کار را ندارد.

دولت در دو سال گذشته حجم زيادي از منابع بانکي را به سمت بنگاه هاي زودبازده هدايت کرده بلکه بتواند از فشار بيکاران بکاهد اما برآوردهاي رسمي نشان مي دهد که تلاش دولت تاثير چنداني بر کاهش نرخ بيکاري نداشته است.

کارشناسان اقتصادي بر اين باورند که ايران براي اين که بتواند بيکاري را کنترل و نرخ آن را کاهش دهد بايد سالانه بيشتر از يک ميليون شغل ايجاد کند در حالي که در طول سال هاي اخير به طور متوسط نتوانسته براي بيشتر از 550 هزار نفر شغل ايجاد کند.

کارشناسان اقتصادي بر اين باورند که ايران براي غلبه بر مشکل بيکاري، نيازمند رشد اقتصادي بالاي هفت درصد است اما در طول چند سال گذشته متوسط رشد اقتصادي در حد پنج درصد بوده است.

کارشناسان اقتصادي بر اين باورند که بخشي از رشد اقتصادي چند سال اخير حاصل افزايش درآمدهاي بالاي نفتي بوده است در حالي که دولت بدون سرمايه گذاري کافي نمي تواند به رشدي قابل اتکا دست يابد تا با آن شعار افزايش فرصت هاي شغلي را تحقق بخشد.

نرخ بيکاري در استان هاي مختلف ايران

فهرست زير شامل استان هاي مختلف کشور ايران است که در آن به درصد بيکاري افراد جوياي کار طبق آخرين آمارگيري‌ها اشاره شده است.

استان کردستان: حدود ۲۵ درصد [2]

استان سيستان و بلوچستان: حدود ۳۵ درصد [3]

خراسان جنوبي : حدود ۱۸ درصد [4]

کرمانشاه : حدود ۲۶ درصد [5]

لرستان : حدود ۳۴ درصد [6]

آذربايجان شرقي : حدود ۵/۶ درصد [7]

اصفهان : حدود ۴ درصد [۱]

کهکيلويه و بويراحمد : حدود ۱/۱۵ درصد [۲]

 

روايت مرکز آمار از نرخ بيکاري

فتاب: نرخ بيكاري كه اين روزها بر سر آن جدال‌هاي زيادي صورت گرفته است سرانجام از سوي مركز آمار ايران با 3/0 درصد كاهش نسبت به تابستان 85، 9/9 درصد اعلام شد! 

معاون طرح‌هاي آماري مركز آمار ايران در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چرا بانك مركزي مركز آمار را به سياسي كاري در تهيه و بيان آمار متهم مي‌كند گفت: بانك مركزي نيز در بيان نرخ بيكاري آمار مركز آمار را مدنظر قرار مي‌دهد و در اين زمينه اتفاق نظر وجود دارد. بي‌طرفي مركز آمار اگر سياسي كاري تلقي شود به آمار كشور ضرر وارد مي‌شود. براي مركز آمار هيچ ضرر و منفعتي وجود ندارد كه نرخ بيكاري را زياد يا كم ارائه كند چرا كه نه تشويق مي‌شود و نه تنبيه.

دانلود فایل


لینک دانلود

✔ نمایش جزئیات بیشتر و دریافت فایل